lot.k. Centaurium
Lietuvoje yra gana retos, o pajūrinės, kurios auga tik pajūryje - Palangoje, Klaipėdoje, Kuršių nerijoje, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą kaip nykstanti rūšis, 1 kategorija.
Širdažolių lotyniškas pavadinimas centaurum yra susijęs su mitiniu personažu kentauru. Pasakojama, jog šios vaistažolės taip pavadintos todėl, kad žiloje senovėje gyvenęs kentauras Cheironas buvo didelis vaistinių augalų žinovas. Neva Cheironas širdažolėmis išsigydė žaizdas, kurias jam buvo padaręs galiūnas Heraklis. Vėliau Cheironas vaistažolių paslapčių išmokė Apolono sūnų Asklepiją, šis pranoko savo mokytoją ir tapo gydymo dievu.
Širdažolės buvo vos ne pagrindinės vaostažolės, kuriomis Asklepijas gydydavo graikų didvyrių žaizdas.
Kita versija skelbia, kad centaurum pavadinimas kilęs iš iš lotynų žodžio centum - šimtas ir aurum - auksas. Esą ši vaistažolė vadinama šimto auksinių žolė - tokia didelė tuo metu buvo jos vertė. Mat vienas turtuolis už savo išgydymą buvo pažadėjęs paaukoti vargšams 100 auksinių ir buvo pagydytas širdažolėmis.
Mūsų protėviai turbūt pirmiausia pastebėjo šių augalų poveikį širdžiai, todėl ir davė jam tokį pavadinimą.
Skėtinių širdažolių žaliavoje yra alkoloidų, mineralinių medžiagų, organinių rūgščių, eterinių aliejų, karčiųjų medžiagų, gleivių, vitaminų (daugiausia vitamino C0 flavonuoidų, cukrų, dervinių, dažomųjų medžiagų, oleonolio.
Pasak liaudies medicinos žinovų, širdažolės tinka širdies ir kraujagyslių, virškinimo sistemų veiklai, medžiagų apykaitai gerinti, dermatologiniams negalavimams gydyti. Nors pavadinimas sako, kad širdažolė susijusi su širdimi bet dažniau vartojama sergant virškinamojo trakto, žarnyno ligomis, turi kirmėles varančių savybių.
kai kurie liaudies medicinos žinovai tvirtina, jog skėtinėmis širdažolėmis galima gydyti ir išsigydyti nuo alkocholizmo. Neva geriant širdažolių arbatos atsiranda pasišlykštėjimas alkoholiu.
Anot moklsų daktaro, vaistininko ir augalų žinovo Juozo Vasiliausko širdažolės naudingos turintiems širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų turintiems, nes gydo anemiją - mažakraujystę ir kai kurias širdies ligas. Vartojant išoriškai širdažolės valo odą, gydo spuogus.
Dr. J.Vasiliauskas įspėja, jog didelės širdažolių dozės gali sukelti viduriavimą, vėmimą. Užtenka 1 arbatinio šaukštelio širdažolių žaliavos stiklinei vandens. Ne daugiau širdažolių arbatos derėtų išgerti per visą dieną. Geriau pasitarti su vaistininku ar fitoterapiautu.