(lot.k. Plantago major)
Dar vienas nuostabus augalas, kuris dažnai tiesiog sumindoma, mat jis mėgsta augti ten kur žmonės dažnai vaikšto, prie takelių, pakelėse.
Turbūt nėra žmogaus, kuris nepažintų šio gyslotinių – Plantaginaceae – šeimos augalo. Plačialapis gyslotis liaudyje dar vadinamas trauklapiu, gyslučiu, traukučiu, gyslažole. Jis padės susižeidus, kosint, užkietėjus viduriams, įkandus uodui. Ir ne tik
Pamenu viena iš bičiulių kai įsigijo kaimo sodybą, mums guodėsi, kad nėra gysločio. viena pirmųjų mokytojų patarė pavaikščioti basai, sakydama pavasarį išdygs. Taip ir nutiko :)
Tai vienas iš augalų kuris gali padėti prie regis labai skirtingų susirgimų.
Tarkim jeigu gersime prieš valgį 30min tai padės skrandžiui.
Jeigu gersime arbatą po valgio 30min tai padės nuo peršalymo.
Vieną valgomąjį šaukštą susmulkintų lapų užpilkite stikline karšto vandens, uždenkite indą ir po valandos užpilą nukoškite. Gerkite po vieną valgomąjį šaukštą 2–3 kartus per dieną prieš valgį. Džiovinti gysločio lapai naudojami sergant gastritu, kai sumažėja skrandžio rūgštingumas. Augalo preparatai stimuliuoja kraujotaką, padeda pasišalinti šlapimui, tulžiai, lengvina atsikosėjimą sergant peršalimo ligomis, bronchitu, astma, jais gydomas inkstų uždegimas, aterosklerozė, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos, viduriavimas, hemorojus.
Nors kraujavimą puikiai stabdo švieži gysločio lapai, prireikus iš džiovintos žaliavos galite paruošti kompresą. Arbatinį šaukštelį susmulkintų lapų užpilkite viena stikline verdančio vandens ir uždengę palaikykite 15 min. Tuomet nuovire pamirkykite marlės gabalėlį ir dėkite ant patinusių, skaudančių ar sunkiai gyjančių žaizdų.
Gysločių lapai slopina uždegimus, kai kurių mikrobų dauginimąsi, skatina žaizdų gijimą.
Ko gero dar iš vaikystėje daugelis pamena šį augalą – kai nusibrozdindavome kelį uždėjus, iškart palengvėdavo.
Taip pat lapų arbata lengvina atsikosėjimą, stabdo tiek išorinius, tiek vidinius kraujavimus, laisvina vidurius (lapai silpniau, o sėklos stipriau). Tinka ir bronchitams, bronchų astmai, kvėpavimo takų uždegimams, kokliušui, užkimimams, infekcinio viduriavimo ir tulžies ligų atvejais.
Liaudis gydymui naudoja ir gysločio sėklas, kuriose yra daug gleivių. Augalo stiebelius su varputėmis galima rinkti po vidurvasario. Arbatinį šaukštelį džiovintų ir sutrintų sėklų užpilkite stikline verdančio vandens ir išgerkite prieš valgį. Šis užpilas padės užkietėjus viduriams, sutrikus virškinimui, kai sunku atsikosėti.