Meškinis česnakas (Allium ursinum)
yra vienas seniausių pasaulyje vaistinių augalų. Šio augalo sąžalynų, pabudę po ilgo žiemos miego, ieško rudieji lokiai. Paėdus augalo lapų dingsta jiems žiemos mieguistumas, grįžta jėgos. Dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos ir prisikaupusių organizme toksinų lokiai riaumoja iš skausmo ir per savaitę ar dvi, ėdant meškinį česnaką, jų organizmas išsivalo nuo susikaupusių druskų. Meškinius česnakus taip pat labai mėgsta šernai.
Sveikatinančios savybės
Be kitų mineralų, meškiniame česnake gausu geležies, magnio, fosforo, kalio, sieros, vario, vitaminų A (beta karotenas), B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), B3, B9 (folio rūgštis), vitamino C (askorbino rūgštis). Vitamino C jame yra 10-15 kartų daugiau nei citrinose ir apelsinuose.
Pagal mikro- ir makroelementų gausą meškinis česnakas lenkia ropinį svogūną.
Yra įrodymų, kad taikant atitinkamas kiekius meškinis česnakas veiksmingas mažinant kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujuje.
Sanskrito įrašai rodo, kad česnakai Ajurvedoje buvo vartojami prieš 5000 metų, kinų medicina pripažino česnakų galias daugiau nei prieš 3000 metų.
Sanskrite meškinis česnakas vadinamas rašona - tas, kuris turi visus skonius, išskyrus rūgštų. Jis turi stiprų jauninantį poveiki (rasayana karma) vata tipo žmonėms ir silpnesnį - kapha tipui.
Tai stipri detoksikuojanti priemonė. Valo kraują ir limfą nuo amos (toksinų) ir kaphos (gleivių). Dėl stipraus šildančio poveikio gali atsirasti kraujosruvos.
Meškinio česnako lapus lengva supainioti su mirtinai nuodingais pakalnutės (Convallaria majalis) ar kroko (Colchicum autumnale) lapais. Identifikuoti meškinį česnaką labai paprasta, tereikia patrinti lapą tarp pirštų -atsiranda stiprus česnako kvapas.
Vokietijoje ir daugumoje Europos šalių yra sena tradicija naudoti meškinį česnaką kaip pavasarinį toniką, kuris padeda atsišviežinti kraujui, valo venas ir stiprina imuninę sistemą. Labai teigiamas poveikis kepenims, tulžiai, skrandžiui ir žarnynui. Turi cholesterolio kiekį mažinančių savybių.