1. Kas yra žvynelinė-psoriazė
Susirgus psoriazė paviršinės odos ląstelės pradeda pernelyg greitai daugintis, oda atrodo lyg padengta žvynais, kuriuos niežti, kartais skauda, o pakasius lieka raudonos dėmės. Psoriazė serga apie 4 proc. pasaulio gyventojų, Lietuvoje – apie 3 proc. Sunkias komplikacijas sukeliančios ligos požymiai kiekvienam skirtingi: vieniems pleiskanoja kūno oda, kitiems pažeidžiama ir galvos plaukuotoji dalis, net nagai. Yra tokių psoriazės formų, kai ligą apmalšinti pasiseka tik trumpam. Iš visų sergančiųjų psoriaze apie 10 proc. ligonių išsivysto psoriazinis artritas: ištinsta ir skauda rankų bei kojų pirštų sąnarius. Dažniausiai psoriazę sukelia stresai, genetiniai veiksniai, medžiagų apykaitos sutrikimai (cukrinis diabetas, skydliaukė), bakterinės infekcijos, kontaktiniai alergenai, kai kurie vaistai. Neatmetamas ir maisto, kurio sudėtyje yra daug priedų, neigiamas poveikis. Psoriazė gali būti paveldima: apie 70 proc. ligonių šeimose buvo sirgusiųjų šia liga. Tikslios psoriazės priežastys nėra žinomos. Manoma, jog ji susijusi su žmogaus imuninės sistemos atskirų ląstelių (T limfocitų) sąveika su tam tikrais aplinkos veiksniais žmonėms, kurie genetiškai turi polinkį sirgti šia liga. Normaliai T limfocitai, cirkuliuojantys kraujyje, keliauja į pažeistas kūno vietas ir kovoja su bakterijomis bei virusais, o sergant psoriazė šios ląstelės atakuoja paties žmogaus odos ląsteles.
Sveikam žmogui odos paviršius atsinaujina kas 25 dienas, o sergant psoriazė odos atsinaujinimo procesas vyksta net 10 kartų greičiau, todėl odoje susidaro psoriazės židinių, gausiai padengtų sidabro spalvos žvyneliais. Tai ir sukelia daugiausiai nepatogumų.
žvynelinės SIMPTOMAI
- Bėrimo plitimas, susiliejimas
- Oda „padengta žvynais”
- Odos mazgeliai
- Sąnarių skausmas
- Nagų pažeidimai
- Odos „degimo" pojūtis
- Bėrimas
- Pūslelės ant odos
2. Kuo skiriasi psoriazė nuo egzemos
Egzema – neužkrečiamas, dažnai pasikartojantis alerginis odos uždegimas, pasireiškiantis įvairaus pobūdžio niežtinčiu išbėrimu. Sukelia įvairūs dirgikliai, dažniausiai darbe ir buityje naudojamos cheminės medžiagos, kosmetikos priemonės, kai kurie išoriškai vartojami vaistai, augalai, mikrobai.
Egzema yra dažna odos liga, kuri pasireiškia niežuliu ir uždegimu įvairiose odos srityse. Ji taip pat vadinama atopiniu dermatitu. Egzema labiau būdinga kūdikiams ir mažiems vaikams. Ji atsiranda ant kūdikių veido, taip pat alkūnių vidinėje dalyje ir ant vaikų, paauglių ir suaugusiųjų kelių. Ją sukelia hiperaktyvi imuninė sistema. Amerikos dermatologijos akademijos duomenimis, atopiniu dermatitu serga iki 20 proc. vaikų ir 1–3 proc. suaugusiųjų. Retais atvejais atopinis dermatitas pirmą kartą gali atsirasti brendimo laikotarpiu arba iš karto po jo. Juo vienodai serga vyrų ir moterys.
Egzemą kartais sukelia iš dalies nenormalus atsakas į baltymus, kurie yra paties organizmo dalis. Paprastai imuninė sistema ignoruoja baltymus, kurie yra žmogaus organizmo dalis, ir atakuoja tik svetimus baltymus, tokius kaip bakterijos arba virusai. Sergant egzema, imuninė sistema praranda gebėjimą atskirti šių dviejų rūšių baltymus, o tai sukelia uždegimą.
Dažnos egzemos paūmėjimo priežastys:
valikliuose ir plovikliuose esančios cheminės medžiagos, kurios džiovina odą;
šiurkščios medžiagos, tokios kaip vilna;
sintetiniai audiniai;
pakilusi kūno temperatūra;
prakaitavimas;
temperatūros pokyčiai;
staigus drėgmės sumažėjimas.
Kiti sukelėjai: stresas, alergija maistui, gyvūnų pleiskanos ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.
Simptomai:
Egzemai būdingas niežulys, sausa, šiurkšti ir pleiskanojanti oda, uždegimo apimta ir sudirgusi oda.Uždegimas gali paūmėti, po kiek laiko išnykti, o tada vėl paūmėti. Egzema gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, bet paprastai atsiranda ant rankų, vidinių alkūnių pusių, kelių arba galvos (ypač skruostų ir galvos). Ji nėra užkrečiama ir palengvėja su amžiumi.
3. Tipinis gydymas tradicinėje medicinoje
Vietiniam psoriazės gydymui dažniausiai taikomi kortikosteroidai, kalcipotriolis, veikiantys svarbiausias žvynelinės patogenezės grandis, bei odos barjerą atnaujinantys vaistai.
Paūmėjus ligai, trumpai gali būti vartojami kortikosteroidų tepalai, pavyzdžiui, betametazonas.
Vietiškai ilgai vartojant kortikosteroidų neretai atsiranda odos atrofija, strijų ir kt. Kalcipotriolio ir betametazono derinys viename tepale sumažina kortikosteroido dozę ir taip išvengiama nepageidaujamo poveikio.
Berecepčiai geriamieji vaistai gali sumažinti niežulį. Jie blokuoja histaminą, kuri skatina alergines reakcijas. Pavyzdžiui:
cetirizinas („Zyrtec“);
difenhidraminas („Benadryl“);
feksofenadinas („Allegra“);
loratadinas („Claritine“).
Kai kurie antihistamininiai vaistai gali sukelti mieguistumą ir juos geriau gerti tik prieš naktį. Kortizono (steroidų) kremai ir tepalai mažina niežulį ir pleiskanojimą. Jų nepatartina vartoti ilgą laiką, nes pasireiškia stiprus šalutinis poveikis, įskaitant odos išplonėjimą, dirginimą ir (arba) pakitusią spalvą.
Šviesos terapijos, arba fototerapijos, metu naudojama ultravioletinė šviesa arba saulės šviesos lempos, kurios padeda išvengti imuninės sistemos atsako, sukeliančio egzemą. Reikia daug šios terapijos seansų, norint sumažinti arba išgydyti egzemą, taip pat užkirsti kelią odos infekcijoms.
4. Galimos kitos priežastys šio negalavimo
Tradicinė medicina kaip jau minėjau truputi anksčiau objektyvios priežasties neranda. Tad gydymas esmėje yra skiriamas palengvinti simptomatikai.
Daugelio sveikatos sutrikimų priežastys slypi mūsų viduje. Neįsisąmoninti, nuslopinti ar neišreikšti jausmai virsta vidiniais konfliktais, kurie ilgainiui sukelia fizinės sveikatos sutrikimus.
Čia pamažu imsiu kalbėti apie netradicinę mediciną.
Esminis skirtumas ko gero tarp tradicinės ir netradicinės medicinos yra tas, kad tradicinė medicina tiria kūną ir dirba, gydo su fizinio kūno negalavimais. Kitaip tariant apsiriboja tuo ką mato, ką gali apčiuopti. Ir tame nieko blogo. Iš tiesu šiuolaikinė medicina šiuo metu yra padariusi ryškų šuolį diagnostikos srityje, lazerinėse technologijos ir panašiai. Deja ryšis su pačiu žmogumi vis dar menkai yra vertinamas ir palaikomas. Ir deja pamažu natūrali žmogaus komunikacija persikelia daugiau į virtualią erdvę, mes pamažu pamirštame tiesiog paprastai bendrauti..
Netradicinės medicinos akimis į Žmogų žiūrima kaip visumą Fizinio, psichologinio (tai yra emocinio, bei mentalinio kūnų) ir sielos kūnų aspektu. Kitaip tariant į žmogų žvelgiama ne kaip į kaulų, raumenų, organų kratinį, ar dėl cheminės ar mechaninės priežasties nutikusį negalavimą, bet kaip į Visumos dalį, kaip į asmenį, kūrinį - kuris turi savo istoriją, savą patirimą, (kuri yra be išlygų gerbiama), savo charakterį, savą mentalitetą. Pagal rytietišką tradiciją fizinio kūno susirgimas yra jau pasekmė.. pasekmė eilės klaidingų ar žalojančių žmogaus sveikatą, veiksmų virtinė, kurie ir iššaukė vieną ar kitą negalavimą. Apžiūros, pokalbio metu stengiamasi išsiaiškinti šias priežastis.
Ir šiame laikmetyje atsirado mąstytojų kurie ėmė kalbėti apie emocijų, vidinės būsenos, nusiteikimo, tiesioginį ryšį su žmogaus fizine sveikata.
Kitaip tariant ne tik svarbu ką mes valgome (vitaminai, mineralai, baltymai, anglevandeniai, riebiosios rūgštys), kuo kvėpuojame, (kas be abejonės svarbu), bet kokias mintis, kokius jausmus, kokias emocijas savyje generuojame. O šis susirgimas turi daugiau psichosomatinę priežastį. Tad ypač svarbu atrasti balansą savyje..savo emociniame kūne.
Apie tai kalbėjo Rudolf Stainer, Luiza Hay, Liss Burbo,Lulla Vilma ir kiti..
Dr. Edvardas Bachas (1886-1936) – imunologas ir bakteriologas, atrado Bacho nozodus (homeopatinę priemonę). XXa.pradžioje įnešė didelį mokslinį indėlį į šiuolaikinės psichosomatikos vystymą. Jį bendraminčiai vadino „naujuoju Paracelsu“, o jis savo žiedų terapiją laikė ateities medicina.
Dr. O. G. Torsunov ir šiuo metu daug dirba šioje srityje išrasdamas vis naujas natūralias priemones kurios padeda žmogui atgauti sveikata, jėgas ir grožę. Sėkmingai taikydamas brangakmenių, medžio žievę tokiems susirgimams kaip epilepsija gydyti, stipriai pasistūmėjo darbe su vaikais autistukais.
Visi šie asmenys kalbėjo apie žmonių ligų ar negalavimų psihosomatines priežastis.Ir priemones, pasiūlimus kaip galima būtų harmoningai spręsti, gydyti vienokius ar kitokius negalavimus, darnoje su Gamta.Yra užrašyta daugybę aiškinimų šioje srityje.
Šis požiūris iš esmės keičia požiūrį į ligas, į patį asmenį. Imi suprasti, kad realiai tikrasis gydytojas ar kankintojas yra pats žmogus. Ir tavo užduotis tėra tik parodyti, nukreipti, pasidalinti savo žiniomis kas padėjo... truputi palydėti, pabūti šalia... O visa kita pačio žmogaus rankose.
Dar vienas įdomus faktas apie prisilietimo, rūpesčio galią sveikatai: Ne taip senai mokomojoje Londono ligoninėje tyrinėtojai atliko įdomų eksperimentą.Vyriausiasis chirurgas paprastai lankydavo kiekvieną pacientą vakare prieš operaciją, kad atsakytų į visus klausimus ir paaiškintų bendrą operacijos eigą. Kalbėdamas chirurgas kelias minutes laikė kiekvieną paciento ranką. Ar patikėsite, kad tie pacientai sveiko tris kartus greičiau nei kiti.
Kai mes rūpestingai prie ko nors prisiliečiame, mūsų ir to žmogaus fiziologija ima keistis – sumažėja streso hormonų išmetamų į kraują kiekis, nervų Sistema atsipalaiduoja, mūsų imuninė Sistema pagerėja, tai veikia netgi mūsų emocijas bei nuotaiką.
Šis eksperimentas taip patiko keliems gydytojams, kad jie ėmė taikyti ir savo ligoninėse, bei skatinti personalą ir taip pat sulaukė gerų rezultatų.
5. Netradicinės medicinos pagalba šiuo atveju
Taigi kaip jau minėjau aukščiau. Kai išsiaiškinama priežastis ar bent jau ji numanoma. Galima pradėti ieškoti būdų kurie galėtų padėti.
Peržiūrima mityba.
Vienuose šaltiniuose rašoma jog tai susiję su kepenimis, kituose šaltiniuose rašoma, kad su kasa. Sutariama tik dėl vieno jog medžiagų apytaka yra sutrikusi. Tad ištikus šiam negalavimui iš esmės peržvelgiama mityba.
Rekomenduojama atsisakyti rūkytų, keptų produktų, baltų miltų, pieno ir tam tikrų kitų specifinių produktų.
Siūloma juos keisti kitais lengviau virškinamais bei įsisavinamais. Kiekvienam asmeniui priklausomai nuo jo tipo gali būti rekomenduojama skirtingi produktai, prieskoniai. Taip pat rekomenduojam gerti daugiau vandens.
"Ligą sukelia kepenų veiklos sutrikimas. Tai reiškia, kad, be žolelių vartojimo, reikia griežtos kepenis tausojančios dietos. Reikia vengti rūkytų dešrų, kumpių, aštrių sriubų, acto sidro, vyno, citrinų, apelsinų, greipfrutų, rūgščių uogų ir jų sulčių, taip pat juodųjų serbentų, žalių obuolių, kavos, šokolado, kakavos ir bičių medaus - valgant pastarąjį susidaro rūgštys, kurių kepenys netoleruoja. Negalima valgyti žuvų ir mėsos konservų, rūkytos žuvies, ankštinių: žirnelių, pupelių ir lęšių, bet kokio alkoholio. Leidžiama vartoti pieniškus patiekalus (apdorotą pieną), veršieną, paukštieną, virtą jautieną, laukinių žvėrių bei paukščių mėsą, šviežią ir šaldytą žuvį, daržoves ir kasdien vietoj šviežių vaisių, obuolių geriau gerti kompotą; salotos gardinamos rūgščia grietine" ..Maria Treben
Šis maitinimosi būdas tinkamas visavalgiams..Vegetarams, veganams ir žaliavalgiams kiek kitaip reikėtų parinkti produktus. Mano pastebėjimais žmonės kurie atsisakė gyvūninės kilmės produktų atsistatė daug greičiau, nei tie kurie pasirinko visavalgišką mitybą. Kadangi organizmas greičiau apsivalo.
Tokiems žmonėms vertėtu rinktis kuo natūralesnio pluošto drabužius jie mažiau dirgina odą.Ir oda geriau kvėpuoja.
Taip pat natūralioje medicinoje atvirkščiai nei tradicinėje medicinoje nerekomenduoja odos tepti jokiais kremais. Kuo dažniau daryti vandens, saulės, oro vonias. Pastebėta, kad žmonės pakeitę gyvenimo vietą (iš apniukusios į saulėtą) taisėsi greičiau.
Truputį žemiau pateikiu receptą kuriam daugiau nei keli šimtai metu. Jį atrado ir užrašė Mari Treben.
Oak bark (liet.k. Ąžuolų žievės)
Willow bark (liet.k. gluosnių žievės)
Meadowsweet (lot.l. Filipendula ulmaria, liet.k. pelkinių vingiorykščių)
fineleaf fumitory (lot.l. Fumaria parviflora, liet.k. Žvirbliarūtė liet.k.)
walnut shells (liet.k. graikinių riešutų kevalų)
greater celandine (lot.l. Chelidonium majus, liet.k.
ugnežolių)
nettle (liet.k. dilgėlių)
Heath Speedwell (lot.l. Veronica officinalis, liet.k. veronikų)
Pot Marigold (lot.l. Calendula officinalis, liet.k. medetkų)
Yarrow (lot.l. Achillea, liet.k. kraujažolių)
Vaistažolių efektyvumas priklauso nuo jų kokybės.Taigi kokybė priklauso nuo augimvietės vietos, pačio surinkimo, apdorojimo kokybės. Kitaip tariant reikia išmanyti laiką, (kuomet palanku rinkti ir kaip paruošti, kaip džiovinti kaip saugoti, trumpai rinktis geriau konkretaus jums patikimo žmogaus surinktas vaistažoles, o dar geriau tai atlikti pačiam savo rankomis, širdis, intuicija paves jus prie to augalo kurio reikia būtent jums..). Šioje srityje rašytinių šaltinių praktiškai nėra išlikę, Lietuvoje panašaus pobūdžio literatūra buvo deginama, kaip beje ir Latvijoje.Daugiausia yra išlikę Tibeto, Japonų, Kiniečių tradicijose. Kur be pačių receptūrų yra aprašytos medžiagos rinkimo, paruošimo, laikymo tradicijos. Tačiau visgi ši sritis yra Daugiausiai perduodama iš lupų į lūpas.Senelių anūkėms.Mokytojai savo mokiniams.
Minėtos vaistažolės geriamos kaip arbata kelis kelis kartus per dieną.Tai padeda organizmui susidoroti su susirgimu iš vidaus. Išoriniam naudojimui yra siūloma mėtų vanduo ir kanapių aliejus.
Mėtų vanduo turi raminantį poveikį. O kanapių aliejus turi stiprių dezinfekuojančių savybių, kartu su regeneravimu.
Iš tiesų viena iš rekomendacijų yra išsikalbėti, ar tai būtų draugas ar draugių grupelė, ar tiesiog jausmų palaikymo grupė (dabar tokių yra nemažai), ar maldos grupelė, svarbu, kad tai būtų patikimas, saugus ratas žmonių, kur būtų galima drąsiau išsakyti savo tikruosius jausmus, ne ką galvojame, žinome, o ką iš tiesų jaučiame, arba tai gali būti ir psichologinė ar psichoterapinė augimo ar savęs pažinimo grupė vedama profesionalo (ne todėl, kad kažkas su jais negerai, tiesiog priimtinoje, saugioje aplinkoje kurioje galima giliau paliesti galbūt skausmingas vietas, ir patirti gilesnę transformaciją), kurią galėtų pastoviai lankyti, kur galėtų iš tiesų reikšti savo tikruosius jausmus. Tikiu, kad liga žmogų veda tik į gilesnį savęs pažinimą ir priėmimą. Dažnai kai žmogus kažką suprantą ir pakeičia savyje, liga tiesiog savaime pasitraukia.
Taip pat priklausomai nuo žmogaus pažiūrų rekomenduojama yoga, meditacijos, relaksacijos pratimai, aromoterapija.
Taigi siekiant išgyti nuo šio negalavimo, išskirčiau dvi netgi tris sritis per kurias veikiant galima sulaukti teigiamo rezultato:
vidiniam darbui:
1. išsikalbėjimas, su patikimu asmeniu, draugu ar maldos grupelėje, ar tarpusavio palaikymo grupelėje, ar profesionalioje savęs pažinimo ir augimo psichologinė-psichoterapinė grupėje vedama profesionalių specialistų dabar jų yra jaunų ir labai nuoširdžiai nusiteikūsių entuziastų kurie iš tiesų ieško būdų padėti žmogui susigaudyti pačiame savyje, kurios metu iš naujo būtų galima peržvelgti savo jausmus, galbūt juos įvardinti, išgryninti pačiam, kažką paleisti, galbūt išgirdus kitų patirtį formuosis kažkas naujo.. iš patirties galiu pasakyti kad tai geriausias vaistas, net žmonės kurie turėjo žvynelinę kuri buvo apėmusi visą kūną, palankę tokius susirinkimus, per metus išsivadavo nuo visi simptomų.. (tai tik parodo kaip glaudžiai mūsų emocijos susijęs su fiziniu kūnu)
vidiniam naudojimui:
2. peržiūrėti mitybą. Pažįstų ir tokių žmonių kurie tik pakoregavę mitybą sulaukė gerų rezultatų;
3. vaistažolių mišinio naudojimas;
išoriniam naudojimui:
4. mėtų vanduo ir kanapių aliejus. Niežuliui mažinti. Pastaba: iš tiesų rinktis rankų darbo (ne iš parduotuvės), tik natūralūs dalykai iš tiesų yra veiksmingi, nes jie gyvi. Tikiu kad tik "gyvi" dalykai padeda prikelti suvargusias nusikamavusias ląsteles..
5. susilaikyti nuo muilo, namuose peržvelgti valymo priemones bei skalbimo priemones, keisti į natūralias (sodą, tulžies muilą ir .t.t)
6. drabužius dėvėti natūralaus pluošto, gerai praleidžiančius orą.
7. kuo daugiau būti saulėje. Pažįstų žmonių kurie pakeitė gyvenamąją aplinką prie jūros, šilti kraštai ir negalavimo simptomai sumažėjo iki minimumo..
8. patartina pasiruošti snapučių nuovirų vonią. Niežulį malšina, gydo ir dedešvų bei dirvinių asiūklių vonios (200g žolelių imama lygiomis dalimis, nakčiai šaltu vandeniu). Maudomasi 20min., širdies turi būti neapsemta. Visos šios priemonės padeda ir nuo neurodermatito.
sėkmės..ir nuoširdžiai kantrybės su savimi..
......su savimi, kaip sakoma, kaip su geriausiu draugu....
šiltai,M