Šią kiekvienai moteriai jautrią temą norėtųsi pradėti ištrauka iš kiniečių gydytojos chirurgės ir netradicinės medicinos žinovės knygos žodžių:
„Pasak tradicinės kinų medicinos, moters gyvenimas, kai jai liaunasi tekėjęs dangaus vanduo, vadinamas antruoju pavasariu, simbolizuojančiu energijos atsinaujinimą ir kitokių galimybių atsiradimą. Vakaruose šis etapas vadinamas menopauze, iš graikų kalbos pasiskolintu terminu, kuris reiškia mėnesinių pabaigą. Tačiau apibūdindamas menopauzę staigiu mėnesinių išnykimu toks terminas šį sudėtingą pereinamąjį laiką paaiškina neišsamiai. Juk antrasis pavasaris ne iš kart ateina. Moterims tuo metu vyksta daugybė sudėtingų pokyčių, nesusijusių su mėnesinėmis ar fiziniu lygmeniu. Tik kelioms moterims mėnesinėmis baigiasi staiga. Daugumai ciklas sutrinka per laiką nuo dviejų iki penkerių metų ir tik paskui mėnesinės dingsta visam laikui. Kai kurioms moterims permainos prasideda jau prieš dešimt metų nuo antrojo pavasario pradžios. Sakoma, kad moteriai prasidėjo menopauzė tada, kai po keturiasdešimt penkerių jai nebūna mėnesinių nuo šešerių iki dvylikos mėnesių. Vakarų medicina tai aiškina vidutinio amžiaus moters sumažėjusia hormonų gamyba. Kiaušidžių folikulų, lemiančių mūsų reprodukciją, skaičius nuo apytikriai 600 000 mums gimus sumažėja iki 300 000 prasidėjus menopauzei, o išnykus mėnesinėms – iki 10 000. Taigi galima sakyti, kad menopauzė prasideda nuo pat gimimo.
„Nei Jing“ rašoma, kad, be dangaus vandens tekėjimo ir vaikų gimdymo, antrasis pavasaris yra trečias svarbus moters gyvenimo etapas. Jo gyvenimą sudaro septynerių metų ciklai. Keturiolikos metų mergaitei pradeda tekėti dangaus vanduo, nuo dvidešimt vienerių iki dvidešimt aštuonerių ji yra visiškai subrendusi. Sulaukus trisdešimt penkerių (penki kartai po septynis) moters blužnis pradeda lėčiau veikti ir kraujo, Qi bei pogimdyvinės esmės gamyba sumažėja. Blužnis taip pat vadovauja raumenims, tad jai silpnėjant raumenys suglemba, atsiranda raukšlių. Keturiasdešimt devynerių (septyni kartai po septynis) metų moteris turi mažiau kraujo, Qi bei pogimdyvinės esmės, tad ji privalo naudoti sukauptą prieš gimdyvinę esmę. Kai kraujo gaminama mažiau, prasiskverbiantis indas (meridianas, nešantis kraują į gimdą), visiškai neužpildomas ir gimda negauna pertekliaus, dangaus vandens mažėja ir pagaliau jo apskritai nebelieka. Stengdamasi išsaugoti kiek galima daugiau savo esmės, moters kūno išmintis sustabdo kas mėnesį vykstanti kraujo ištekėjimą. Įdomu, jog mėnesinių išnykimas apskritai suvokiamas kaip senovės pradžia, tačiau iš tikrųjų tai tėra natūralių mūsų kūno pastangų sulėtinti senėjimą ir kitaip suderinti organizmą išraiška.
Kraujas ir esmė kas mėnesį nebepašalinami. Tad energija, kuri ankščiau buvo naudojama kraujo gamybai, atpalaiduojama ir mes galime ją panaudoti savaip. Todėl jaučiamės atjaunėjusios bei sklidinos naujų jėgų – prasideda mūsų antrasis pavasaris. Kadangi kraujo, kuris yra Yin, gaminama, mažiau, sustiprėja Yang energija. Prieš menopauzę paprastai mes didžiausią dėmesį skiriame tarpusavio santykiams, karjerai, šeimos ir namų kūrimui. Tada mums svarbiausia – rūpintis kitais. Moteris turi dirbti, auginti vaikus, prižiūrėti namus, ugdyti savigarbą ir asmenybę – tai lemia santykiai su kitais žmonėmis. Štai sakome, jog esame kieno nors žmona ar duktė. Kad ir turime darbą, visuomenė mus visa tiek vertina pagal vyrą. Toks mūsų vertinimas labai paplitęs.
Daugelis moterų savo vietą pasaulyje atranda vėliau, kai tampa laisvos kaip asmenybės. Mūsų jėga ir laimėjimai labiau išryškėja sulaukus vidutinio amžiaus ir vėliau, nes tada suaktyvėja Yang energija – mes aistringiau skelbiame savo įsitikinimus, galime neslėpti savo pykčio, pakovoti už save. Pasak žinomos kinų patarlės, „kai moteriai per trisdešimt, ji – vilkė, kai moteriai per keturiasdešimt, ji – tigrė, kai moteriai per penkiasdešimt, ji – drakonė.“ ....ištrauka iš knygos Xiaolan Zhao ir Kanae Kinoshita „Mėnulio atspindys vandenyje. Moters kūno ir sielos gydymas tradicine kinų išmintimi“
Būdama Sibire man pasisekė sutikti nuostabią moterį kuri pasidalino sava patirtimi ir išmintimi apie šį subtilų periodą moters gyvenime. Ji papasakojo simptomus..kurie iš tiesų kiekvienai moteriai yra be galo skirtingi. Jos atveju simptomai buvo labai ryškūs..karštis per nugarą (jos žodžiais tariant tarsi kas būtų verdančiu vandeniu apipylęs, kas iš tiesų ją gąsdino, po to šaltis ir prakaitas) ji pati dviejų vaikų mama. Ji išieškojo daugybę informacijos nuo natūralių iki hormoninės terapijos. Ir sau atrodo hormoninius papildus (hormoninis gelis) kurį iš tiesų visoms rekomenduoja ir prašė būtinai apie tai pasidalinti kitom moterim kaip alternatyvą tradicinei hormoninei terapijai. Mažesnės pasekmės. Jei pavyko išsaugoti ir odą, ir kaulus. Kadangi laiku nesusirūpinus vienas iš padarinių galimas kaulų retėjimas taip vadinama osteochondrozė.
Taip ten sutikau ir kitų moterų kurios gyvena šiaurietiškomis sąlygomis tikrai ir praėjusios gana sudėtingų gyvenimiškų išmėginimų tarkim viena jų 5 vaikų mama. Ji nejuto jokių simptomų. Taigi kiekvienai tai nutinka skirtingu laiku ir skirtingai.