Paprastoji sukatžolė
(lot. Leonurus cardiaca)
tai viena mano mėgiamesnių vaistažolių, be galo paprasta, auganti pelkėtose vietose, mėgstanti drėgmę, paprastai renkama, paprastai džiovinama, bet turinti nuostabiu gydomųjų savybių. Ja labai mylėjo ir mano baba, buvo net pasisodinusi palei namo kampa, kad jeigu ką būtu po ranka kaip ji sakydavo:)
liaudies medicinoje vartojama nuo senų laikų, tuo tarpu mokslinė medicina ja susidomėjo neseniai. Paplitusi visoje Lietuvoje sukatžolė dažnai žmonių vadinama „širdgloba“ arba „nervų ligonių guodėja“.
Iš tiesų ji 4 kartus stipresnė nei valerijonas, ir su ja reikėtų pagarbiai ir atsargiai kaip su vaistu, nepiktnaudžiauti. Išgėrus puse puodelio jau po 15 minučių galima pajausti poveiki.
Sukatžolės pasižymi stiprinamuoju, raminamuoju, traukulių slopinamuoju ir šlapimo skyrimąsi skatinančiu poveikiu. Nustatyta, kad šie augalai netoksiški, jų preparatai ramina centrinę nervų sistemą, lėtina širdies ritmą, didina širdies susitraukimų galią, mažina kraujospūdį. Sukatžolių preparatais gydoma širdies ir kraujagyslių neurozė, hipertonija, skydliaukės sutrikimai, kardiosklerozė, nemiga, isterija, epilepsija, stenokardija, dusulys, bronchinė astma, meteorizmas, žarnyno diegliai, impotencija, atsiradusi dėl centrinės nervų sistemos sutrikimų, prostatą. Ypač veiksmingos sukatžolės sutrikus vyrų lytinei funkcijai.
Kaip kartumynas gerina ir kepenų bei tulžies darbą.
Svarbu!
reikėtų atkreipti dėmesį, kad šis žolynas nerekomenduotinas besilaukiančiom mamytėm, kadangi turi savyje gimdos susitraukimą skatinančiu savybiu, gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą. Taigi moterims kurios laukiasi vertėtu atkreipti dėmesį i visas tinktūras kurių sudėtyje yra šio augalo.
O apėmus nerimui verčiau pakvėpuoti.. dar viena veiksmingesniu priemonių malšinanti galvos skausmus ar nerimą yra galvos panardinimas i vėsų vandenį. Iš tiesų būsimoms mamytėms rekomenduojama kuo daugiau plaukioti. Ne vien todėl, kad vandenyje nejuntama gravitacija ir dėl to mažėjančio skausmo, bet ir dėl kūno lengvumo, tuomet galima atlikti daugiau stiprinančių, atpalaiduojančių pratimų bei vėl pasijausti grakščiomis lengvomis, mylinčiomis ..:)
Paprastųjų sukatžolių preparatų reikėtų vartoti nors 3–4 dienas, iki 21 dienos tuomet daryti pertrauka 7 dienų. Senjorams, priklausomai nuo jų amžiaus ir sveikatos būklės, sukatžolių preparatų patariama vartoti mažesniais kiekiais, be to, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.