(lot.k. Hypericum)
Jonažolė – tai nuostabus gydomasis augalas. Senovės Rusijos žiniuoniai jonažoles vadindavo švento Jono žole (nes augalo žydėjimas sutampa su Joninėmis) arba Jono krauju (nes trinant sėklas ir žiedus ant pirštų lieka kraują primenančios raudonos sultys). Liaudyje jonažolė dėl savo ypatingos cheminės sudėties vadinama ,,žole nuo 99 ligų“. Vokietijoje dėl įvairiapusio poveikio jonažolė vadinama ,,vidine saule“.
Jonažolėje yra dažymo medžiagų, flavonų, eterinio aliejaus, sutraukiančių medžiagų, karotino, spiritų, cholino, organinių rūgščių, PP ir C vitaminų, mineralinių druskų ir alkaloidų.
Įprasta manyti, kad jonažolė vartojama tik prie nervų sistemos susirgimų. Iš tiesų jonažolė padeda pašalinti baimes, kelia nuotaiką, ramina bei padeda atgauti dvasinę pusiausvyrą, talkina prie neurozės atvejų.
Veikliosios jos medžiagos hipericinas ir hiperforinas atkuria sutrikusius energijos srautus smegenyse, todėl ramina bei padeda atgauti jėgas. Taip pat jonažolės sėkmingai naudojamos medicinoje prie skrandžio ir žarnyno susirgimų, opaligė, vidurių užkietėjimo, kepenų ir tulžies pūslės susirgimų, inkstų ir šlapimo pūslės susirgimų, širdies ir kraujagyslių susirgimų, aterosklerozę. Jonažolės plačiai vartojamos ir ginekologiniems susirgimams bei vyrų lytinių organų ligų prevencijoje, sąnarių, gerklės ir kvėpavimo takų, endokrininės sistemos funkcijos palaikymui. Jonažolės efektyviai padeda prie odos pūlinių, baltmės, trofinės opos, sunkiai gyjančių žaizdų, sumušimų, seborėjos, spuogų, išbėrimų ir kitų odos rūpesčių. Bet kaip ir su visais augalais, dėl jų vartojimo būtina pasitarti su specialistu.
Jonažolės preparatai yra populiarūs ir užsienio šalyse. Vien Vokietijoje registruota apie 50 pavadinimų vaistų, pagamintų iš Jonažolės.
Augalas skatina serotonino bei daugelio kitų smegenis aktyvinančių hormonų apykaitą, slopina depresinę būseną palaikančias medžiagas. Poveikis panašus, kaip gydant šviesa. Jonažolėje esančios medžiagos, ypač hipericinas ir kira, sustiprina saugumo jausmą, ramina vegetacinę nervų sistemą. Įrodyta, jog po jonažolės vartojimo pagerėja nuotaika, padidėja atidumas ir susitelkimas, grįžta darbingumas, nyksta silpnumas, drovumas, vidinė baimė, galvos skausmai ir nemiga.