Projektas Kipre
Projekto užduotis:
1. Įkurti vaistažolių sodą. Žemės sklypas 50 arų; Iš kurio didžioji dalis medžiagos būtų naudojama krautuvėlėje, pradžioje vietoje, vėliau pagal poreikį siunčiant į kaimynines šalis.
2. Įrengti ir atidaryti vaistažolių krautuvėlę, bei konsultacinį kabinetą.
pag
Prieš projektą
Žemės sklypas vaistažolių sodui:
50 arų neapdirbtos žemės sklypas. Priemolis šiek tiek maišytas su juodžemiu.
Centrinis vandentiekis 300m atstumu nuo sklypo krašto. Žemė nuomojama iš valstybės 99 metams.
Patalpos planuojamai vaistažolių krautuvėlei:
Apie 55 kv.m patalpos, pirmame aukšte, viename iš viešbučio kotedžų. Pamatai gelžbetonio. Patalpų viduje paliktas tas pats gelžbetonis su akmens plokščių intarpais. Sienos tašyto akmens. Durų langų rėmai – mediniai su paprastu dvigubu stiklu. (apleisti, pelyjantys, nesandarūs); stogas – naturalios molinės čerpės, sveikos.
Patalpose nėra elektros instaliacijos, nėra vandentiekio, nėra vėdinimo. Patalpos kurį laiką buvo naudojama kaip sandėlys.
Klimato salygos:
Sezono metu nuo liepos, rugpjūčio mėn nuo +35 iki 55° C. Drėgna. Žiemos sezono gruodžio, sausio, vasario bei kovo dalies, metu liūtys ir stipriai vėjuota su audromis.
Numatomi darbai:
Projektavimo darbai;
Vietinės rinkos analizė;
Žemės sklypo matavimai. Apibrėžiant tikslią būsimo sodo vietą bei formą esamam lanšafto kontekste.
Žemės paruošimo darbai (sklypo suarimas, sukultivavimas, akmenų bei stambių piktožolių išrinkimas, rankiniu būdu);
Medžiagų užsakymas;
Darbo baro parengimas. Darbuotojų bei technikos žemės darbams atlikti paieška bei samdymas;
Požeminio vandentiekio 1 m gylyje su išeiga į žemės paviršių - 10 metrų žingsnyje įrengimas, tranšėjos kas 15 metrų. Pagal patvirtintą projektą;
Lysvių bei takelių busimam sodui formavimas;
Antžeminio vandentiekio išvedžiojimas lysvėse ir augalų oazėse. Rankiniu būdu.
Vaistažolių ugliukų paieška, užsakymas, atgabenimas. Tiek vietinių Kipre, tiek iš kitų šalių Lietuvos, Japonijos, Olandijos.
Žemės paruošimas sodinimui, rankiniu būdu;
Laikinų konstrukcijų paruošimas naujai pasodintų augalėlių apsaugai nuo saulės. Didesnėsė lysvėse konstruojami medinio karkaso su stogeliu iš specialios medžiagos pralaidžios vandenį ir orą. Mažesnėse oazėse naudojami skėčiai.
Arkų monatvimas kurios vėliau bus apauginamos želdiniais.
Augalų sodinimas paruoštose lysvėse ir oazėse. Rankiniu būdu.
Vidinių sodo takelių sutvarkymas. Pagal suderintą projektą.
Vaistažolių džiovyklės su lauko aikštele seminarams bei destliavimui skirta vieta, įrengimas pagal iš anksto parengtą projektą.
Pastovių apsauginių konstrukcijų įrengimas visame sode iš metalinių konstrukcijų su įbetonuojamais pamatėliais. Kurios vėliau bus apauginamos želdiniais. Apie 40 karkasų.
Darbų eiga bei pleminarus kalendorinis grafikas:
Projektavimo darbai pradėti vasario mėnesį.
Paruošiamieji darbai: Apmatavimo, pasirengimo, užsakymo darbai kovo mėnesį.
Žemės bei požeminio vandentiekio įrengimo darbai pradėti vykdyti birželio mėnesį.
Augalų sodinimas birželio mėnesio pabaigoje liepos pradžioje.
Karkasų įrengimas lliepos rugpjūčio mėmesiais.
Buvo nuspręsta pradžioje suprojektuoti, paskaičiuoti ir įrengti vandnetiekio sistemą. Dėl Kipro specifinio klimato (oro temperatūra sezono metu siekia +55°C vidutiniška +38°C) vasaros metu (birželio, liepos, rugpjūčio, rugsėjo mėn.) nelaistoma metu augmenija išdžiūna. Siekiant išsaugoti augmenija bei žalias vejas yra įrengiama speciali vandentiekio sistema, kai vandentiekis privedamas prie kiekvieno augalo atskirai ir dozuojant vandenį. Specialiuose vamzdeliuose yra įrengta sistema, priklausomai nuo spaudimo į augalo šaknis būtų paduodamas vanduo. Vidutiniškai į vieną minutę po 3,4 lašiukus. Patarima laistyti ryte kadangi per nakti minėti vamzdeliai atvėsta ir paduodamas vanduo yra vėsesnės temperatūros. Vakare arba dienos metu nepatartina kadangi dienos metu paviršiumi išvedžiotas vandentiekis įkaista ir tekantis aukštos temperatūros vanduo gali nudeginti augalų šaknis. Taip pat didesnis spaudimas nepatartinas ir dėl to, kad vamzdeliai dažnai per sujungimus tiesiog nusimuša ir užlieja nemažą teritorijos dalį.
Kovo pradžioje vyko paruošiamieji darbai. Sklypas buvo valomas nuo šiukšlių, akmenų, buvo vykdomi įvairūs paskaičiavimai, bei rangovų paieška bei samdymas.
Balandžio mėnesį prasidėjo žemės darbai. Pradžioje buvo išarta ir išrinkti stambūs akmenys, iškastos tranšėjos 45cm gylio, pratiesti vamzdžiai su išvedimais į antžeminę dalį. Išlyginta. Ir kelis kartus iškultivuota. Išrinktos stambios šaknys rankiniu būdu. Bei pajungta į bendrą vandes sistemą.
Įrengus požeminį vandentiekį prasidėjo antžeminės dalies tvarkymas rankiniu būdu. Busimų lysvių bei takelių formavimas.
Išvedžiojamas vandentiekis prie kiekvieno augalėlio. Kaip matyti nuotraukoje. Sodinami augalai rankiniu būdu paruošiant vietą kiekvienam augalui atskirai. Statomi karkasiniai namukai augalams apsauginti nuo kaitros, kurie vėliau numatyti pakeisti metaliniais karkasai kurie bus apauginti želdiniais (vynuogėmis ir kt.). Formuojamos arkos ir apželdinamos želdiniais.
Šiuo metu sode pasodinta daugiau nei 70 rušių vaistinių augalų, bei medžių, suformuotas tiek požeminis, tiek antžeminis vandentiekis.
Pagal suderintą projektą numatyta visą sodą apjuosti gyvatvore. Šiuo metu augalų sodinimas buvo atidėtas dėl augalų kiekio trūkumo. Sodas yra kūrimo stadijoje. Tolimesnis projekto vystymas priklauso nuo Šeimininkų. Sode numatytos erdvės, vaistažolių džiovinimui, hidrolatų gamybai, seminarų vedimui, įrengimas taip pat atidėtas.
Į projektą šiuo metu investuota 25 000 Eu įskaitant darbuotojų užmokestį ir medžiagas bei mechanizmus. Projektui užbaigti reikalinga apie 20 000 – 25 000Eu lėšų.
Dėl lėšų stygiaus projektas sustabdytas.
Vaistažolių krautuvėlės įrengimas
Numatomi darbai:
Projektavimo darbai; Derinimas;
Tiekėjų paieška;
Medžiagų supirkimas bei užsakymas, atgabenimas iš kitų šalių;
Patalpų išvalymas nuo šiukšlių, bei sandėlio medžiagų perkėlimas į kitas patalpas;
Elektros instaliacijos įrengimas pagal patvirtintą projektą;
Patalpų dažymo darbai;
Langų rėmų atnaujinimas, durų keitimas;
Natūralaus vėdinimo įrengimas;
Stalažų montavimas;
Patalpų interjero kurimas bei įrengimas;
Baldų atgabenimas ir sumontavimas;
Vaistažolių bei aliejų atgabenimas, normavimas bei parengimas prekybai;
Konsultacinio kabineto interjero sukūrimas bei įrengimas;
Parduotuvės numatytas biudžetas be interjero detalių 4500Eu. Išnaudota 3000Eu;
Darbu eiga bei preliminarus kalendorinis grafikas:
Projektavimo, derinimo bei tiekėjų paieškos darbai – vasario mėn;
Buvo nuspręsta vaistažoles vežti iš Lietuvos, Sibiro kadangi geriausiai jas pažystu. O didžiąją dalį užsiauginti vietoje Vaistažolių sode. Ir tai būtų pagrindinis tiekėjas medžiagos į parduotuvėlę;
Darbai pradėti kono mėnesį. Stengėmes naudoti vietines medžiagas ir esamas galimybes. O ko trūksta atsivežti iš Lietuvos, Izraelio, Egipto.
Atliktas patalpų remontas: atlikta elektros instaliacija, pakeistos durys, langai, sutvarkyta vėdinimo sistema, perdažytos lubos grindys.
Interjerui naudojome taip pat vietines medžiagas bambuką, šiaudus, vaistažoles. Iš vietoje augančio bambuko derinant su lino audiniu iš lietuvos gimė ydomios užuolaidos, padedančios apsaugoti nuo kaitros ir suteikiančios jaukumą. Grindys išklojome bambukiniais kilimais. Senesnę komodą bei lankytojų krėslus naudojome atvežtus iš Indijos. Lentynos bei stalažai buvo sumontuoti iš vietoje supirktų medžiagų.
Parduotuvėlėje buvo įrengtas ir kabinetukas konsultacijoms, ištemtos drobės tapymo darbams kas pagyvintų interjėrą. Nutapyti drobiu jau nebespėjome iki atidarymo tad palikome tvertis laike.
Darbai buvo baigti gegužės pabaigoje. Kaip Kipro sąlygomis tai gana greitai. Kadangi susidūrėme su žmonių atsipalaidavimu ir visko atidėjimu rytoj.. :)
Liepos pradžioje parduotuvėlė atidarė duris lankytojams. Štai kelios nuotraukos iš parduotuvėlės atidarymo bei arbatos degustavimo šventės.